Diababy

Původ promítačky DIABABY byl trochu obestřen tajemstvím. Pojem se také objevuje u diapásů s podtitulem: Přírodovědecké laboratoře Brno. Na štítku promítačky DIAR, kterou vyráběla Moravská ústředna Brno se tento podtitul také objevuje.

Byla nalezena společně s pohádkami MOFIS a DIABABY, které byli datovány před rokem 1953 (podle ceny před měnovou reformou a podle původního majitele). Jedná se tedy o nejstarší dětskou promítačku.

Konstrukce je velmi jednoduchá, plechová roura zevnitř vystlaná azbestovou vatou, šroubovací objektiv s čočkou (upevnění pružným drátem). Z opačné strany pod nasazeným krytek je žárovka, kterou od filmu odděluje vsazené sklo. V horní a spodní části je prolisované žebrování pro odvod tepla. Film se protahuje mezi hliníkovými plechy, které jsou uchyceny šroubkem. Po odejmutí plechů šlo teoreticky promítat i obrázky laterny na skle.  Závit žárovky je klasický E27 a umístěný přímo na krytu. V jednom z přístrojů byla nalezana i 100w žárovka.

Promítačka byla viděna i v provedení slonově bílém. Pravděpodobně na originální krabici je uveden motiv 3 dětí v podobě šachových figurek.

Rozměry (cm):

délka 25

výška 11

průměr těla 9,8

délka těla 14

průměr očky 5


Napsat komentář