Diax

Projektor DIAX patří z hlediska designu k velmi působivým přístrojům – řekl bych přímo fotogenickým. Objevil se dokonce v jednom ze spotu České televize. I nad jeho funkčními prvky – elegantní otočení objektivu pro filmy na výšku – je třeba konstruktérovi smeknout klobouk. Jak se říká: zlatá 70.léta.

Jeho výrobu zřejmě zadala a garantovala Moravská ústředna právě v 70-tých letech (viz štítky). U novějšího typu krabice již figuruje Chemoplast Brno (viz návod).

 

Originální obaly (krabice) jsou ve třech provedeních:

modrá barva s papírový návodem uvnitř – na víku je vyobrazen přístroj – v kuželu světla nápis DIAX, dále 35m/m a dětský projektor. Také nechybí publikum – 2 siluety chlapců a 3 děti v obrysové kresbě. Zajímavé je že jen jedna dívka.

černobílá krabice na bocích s návod – na víku reliéf promítačky a trochu iluzionistická ilustrace postavy (foto) – návod je již na samostatném papíru v krabici

bílá krabice s návodem a motivy diafilmu jak pejsek s kočičkou, na víku je kromě nápisu DIAX ilustrace hradu, krále a draka ve formě filmového políčka.

Charakteristický je černý bakelit a svislé žebrování.Pod objektivem je nápis DIAX, Made in Czechoslovakia a logo MÚ. Na objektivu je taktéž název promítačky a označení F=8. Závitové víčko má hrubý vzorek výstupků a rozsah čočky je redukován neprůsvitným kruhovým papírem podobně jako DIAR. Objektiv je rozdělen jakoby na dvě části, kdy právě cca v 1/3 se vkládá rámeček pro diapozivity (velmi podobný DIAX3) nebo rámeček pro posuv filmu – viz popis níže.

V první třetině jsou uloženy čočky-od zbytek drží dva šroubky. Celý objektiv lze natočit o 90°. Systém otáčení je zajištěn pomocí drátové pružiny vložené mezi plechy, které přidržují právě objektiv. Přesnost otáčení je řešeno západkou, volnost otočení díky šroubů, které jsou taktéž rozepřeny pružinkami. Pokud si rádi hrajete – ideální věc pro mistra seřizovače.

V horní části najdete dva miniotvory vystužené nítkem pro odvod tepla od žárovky. Tu naleznete pod 3 šroubky chraněnou mřížkou kde se nezapomělo ani na vedení přívodního kabelu. Na mříčce je nápis 120 – 220V  40W a logo ESČ.

Malý závit žárovky je připevněn na kolíku. Na kolíku je navléknutá kulička která je vsazena do mezi stěny vylisku mřížky a stěny k sobě svírá hned vedle umístěný šroub s kolečkem.

Poslední část promítačky je rámeček pro diafilm. Střední část je bakelitová výlisek ke kterému velmi elegatně přinýtována sestava plechů které drží cívky pro otáčení a zároveň principem listové průžiny plíšek rozepírá pro přítlak kinofilmu. Film se ke špulkové cívce, která má jeden výstupek,  fixuje pérový plíškem. Bohužel právě lze reálně hrozí poškození filmu – jak malým poloměrem ohybu či právě systémem uchycení.  Naštěstí lze rámeček pro tomu manipulací vyjmout, ale i před to vyžaduje trochu šikovnosti a grif.

Kompatibilita:

ramecek-diapozivity

tubus, cocky

Rozměry:

 


Návod (pro zvětšení klikněte):

 


Napsat komentář